5th Edwardstown Photography Club National – APS APPROVAL 2024/10
Competition now closed. click here to review /pay fees for 5th Edwardstown National
// Action for CLUBS

Results for competitions in 4th National Competition

There were 18 entries that were rated the highest by our judge(s).



Sahara Breakdown
Philip Hardy – APS Gold medal
Open Colour

Wing walkers
Phil Whiteman – APS Gold medal
Open Monochrome

Dinner
Janine Waters – APS Gold medal
Nature

Concentration
Michael Lewy – APS Gold medal
People

Blues
Stuart Cox – APS Gold medal
Built Environment

Rocks at Tantangara
Michael Egan – APS Gold medal
Landscape/Seascape

On Watch
Peter Ryan – APS Silver Medal
Open Colour

8 Seconds
Michael Egan – APS Silver Medal
Open Monochrome

Red Kites in South Wales
Ian Patterson – APS Silver Medal
Nature

Number 38 in the Lead
Peter Cheung – APS Silver Medal
People

Australia 108 building
Robert Schirato – APS Silver Medal
Built Environment

Bombo Rocks
Diane Foley – APS Silver Medal
Landscape/Seascape

Parting Company
Lindsay Muirhead – APS Bronze medal
Open Colour

Come In
Lisa Everett – APS Bronze medal
Open Monochrome

Three’s a crowd
Peter Ryan – APS Bronze medal
Nature

Girl power
Sally Barnes – APS Bronze medal
People

St Kilda Pier
David Mercieca – APS Bronze medal
Built Environment

The Bastion
David Mercieca – APS Bronze medal
Landscape/Seascape

by Colin Woods, August 5, 2023

Results for competitions in 3rd National Exhibition

There were 112 entries that gained our highest award(s).

Happy Spotted Porcupine Fish
Trevor Cotterill – APS Gold medal
Open Colour

 

We Belong
Rochelle James – APS Gold medal
Open Monochrome

 

Flying Fox getting a drink
William Shields – APS Gold medal
Nature

 

Morning Delight
Trung Cang Nguyen – APS Gold medal
Landscape/Seascape

 

Balcony
Paul Pegler – APS Gold medal
Built Environment

 

Love my Job
Christine Rowland – APS Gold medal
People

 

Hawk feeding on its prey
Stuart Campbell – APS Silver Medal
Open Colour

 

Building Abstract
Julie Deer – APS Silver Medal
Open Monochrome

 

Tiyani Cub
Carol Barry – APS Silver Medal
Nature

 

Viscera
Rob Cox – APS Silver Medal
Landscape/Seascape

 

Underneath the Arches
Philip Hardy – APS Silver Medal
Built Environment

 

Our Music
Jennifer Carrigan – APS Silver Medal
People

 

Fluffy Phyllodesmium – Night Dive
Trevor Cotterill – APS Bronze medal
Open Colour

 

Vintage inspiration
Rochelle James – APS Bronze medal
Open Monochrome

 

Multilegged mum
Margarita Grebennikov – APS Bronze medal
Nature

 

Wedge Pond Reflection
Alan Boyd – APS Bronze medal
Landscape/Seascape

 

Murtoa Stick Shed
Peter Phillips – APS Bronze medal
Built Environment

 

Morning at the Ghat Varanasi
Jane Borg – APS Bronze medal
People

 

Monster Swells
Trung Cang Nguyen – APS Merit
Open Colour

 

Opera House Steps
Rosie Steggles – APS Merit
Open Colour

 

Snow blasted tree
Jill Hancock – APS Merit
Open Colour

 

Yellow Birds
Carol Barry – APS Merit
Open Colour

 

Another Dazzle
Carol Barry – APS Merit
Open Colour

 

Full throttle to the finish jpg
Stuart Campbell – APS Merit
Open Colour

 

Escape…
Michael Lewy – APS Merit
Open Colour

 

Up Close
Robert Beattie – APS Merit
Open Colour

 

Fresh Juicy Tree Frog
Phillip Keath – APS Merit
Open Colour

 

Doorways To Sunrise
Alan Boyd – APS Merit
Open Colour

 

Horse Muster
Alan Boyd – APS Merit
Open Colour

 

Sail
Richard Li – APS Merit
Open Monochrome

 

Vulture Alert
Carol Barry – APS Merit
Open Monochrome

 

The Chase Is On
Peter Cheung – APS Merit
Open Monochrome

 

Heavy Breathing – bennetti
Trevor Cotterill – APS Merit
Nature

 

Don’t Even Think about It
Peter Phillips – APS Merit
Nature

 

Protecting Mum
Ivan Glaser – APS Merit
Nature

 

Big Horn Sheep Call
David Mercieca – APS Merit
Nature

 

Safety in Numbers
Julie Kermode – APS Merit
Nature

 

Forest Kingfisher with dinner
Allan Rose – APS Merit
Nature

 

In a Trance Barking Owl
Phillip Keath – APS Merit
Nature

 

The Power of Water
Trung Cang Nguyen – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Alien Landscape
David Munro – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Hands down
David Munro – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Rushing In
Peter Cheung – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Lake Eyre Abstract Mounds
Alan Boyd – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Tin City 1
Polly Fenton – APS Merit
Built Environment

 

MilangJetty
Robert Armitage – APS Merit
Built Environment

 

Collonade
Philip Hardy – APS Merit
Built Environment

 

Pinball Wizard
Robert Armitage – APS Merit
Built Environment

 

A family outing
Jill Hancock – APS Merit
People

 

Wavy Sand
Jane Borg – EPC Merit
Open Colour

 

A nice slice
Peter Baxter – EPC Merit
Open Colour

 

Spinebill
Philip Hardy – EPC Merit
Open Colour

 

Purple Fly
Philip Hardy – EPC Merit
Open Colour

 

Lotus Flower
William Shields – EPC Merit
Open Colour

 

Low flying hornet
Paul Mackay – EPC Merit
Open Colour

 

Going Up
Jeanette Scales – EPC Merit
Open Colour

 

Ouch
Robert Beattie – EPC Merit
Open Colour

 

Bee Eaters Dinner
Phillip Keath – EPC Merit
Open Colour

 

Wagon Driver
Jane Borg – EPC Merit
Open Monochrome

 

Breakwall Bomb
Trung Cang Nguyen – EPC Merit
Open Monochrome

 

Despair
Richard Li – EPC Merit
Open Monochrome

 

Dove lake
Barry Feldman – EPC Merit
Open Monochrome

 

Prospector
Barry Feldman – EPC Merit
Open Monochrome

 

Chameleon
Carol Barry – EPC Merit
Open Monochrome

 

Dimensions
Peter Cheung – EPC Merit
Open Monochrome

 

Honey Eater on a branch
William Shields – EPC Merit
Open Monochrome

 

Helix
Jeanette Scales – EPC Merit
Open Monochrome

 

Grandfather
Rochelle James – EPC Merit
Open Monochrome

 

Vince
Julie Kermode – EPC Merit
Open Monochrome

 

Soulful
Terry Gooley – EPC Merit
Open Monochrome

 

Bryggen At Night
Alan Boyd – EPC Merit
Open Monochrome

 

Daily life of Zebras
Trung Cang Nguyen – EPC Merit
Nature

 

Who is Having Seafood Tonight?
Trevor Cotterill – EPC Merit
Nature

 

Seafood Osprey at South Ballina
Trevor Cotterill – EPC Merit
Nature

 

Jellyfish
Barry Feldman – EPC Merit
Nature

 

In the Light of the Moon
Annette Kirby – EPC Merit
Nature

 

Emotion
Carol Barry – EPC Merit
Nature

 

Got It
Carol Barry – EPC Merit
Nature

 

The Fish Thief
Philip Hardy – EPC Merit
Nature

 

Mating Terns
Jennifer Carrigan – EPC Merit
Nature

 

Elegance
Alan Bevan – EPC Merit
Nature

 

Kestrel with lunch
Angela Gregory – EPC Merit
Nature

 

Lunch
Kym Houston – EPC Merit
Nature

 

Pelican with Fishes
William Shields – EPC Merit
Nature

 

Flying Fox Licking its Fur
William Shields – EPC Merit
Nature

 

It Takes Two
Diane Foley – EPC Merit
Nature

 

Wedgetail feeding
Julie Kermode – EPC Merit
Nature

 

Guide Falls Beauty
Diane Foley – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Rocky Outcrop
Ross Eddington – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Storm Cloud
Vicki Johnson – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Farewell spit dunes
Barry Feldman – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Fish Hole
Barry Feldman – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Tempest beauty
Barry Feldman – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Feeders
David Munro – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Howl
Rob Cox – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Doo Lough Ireland
Paul Mackay – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Hawa Mahal the Palace of the Winds
Trevor Cotterill – EPC Merit
Built Environment

 

Sunlit Taj Mahal
Jill Hancock – EPC Merit
Built Environment

 

Halls of power
Peter Baxter – EPC Merit
Built Environment

 

Sugar Mill
Angela Gregory – EPC Merit
Built Environment

 

Convict constructed granary
Paul Mackay – EPC Merit
Built Environment

 

Soldiers
Jennifer Carrigan – EPC Merit
People

 

Spoiled
Paul Pegler – EPC Merit
People

 

Zimbabwe Selfie
Peter Phillips – EPC Merit
People

 

Death Stare
Philip Hardy – EPC Merit
People

 

Musicians
Peter Cheung – EPC Merit
People

 

Skip The Rope, Jack
Peter Cheung – EPC Merit
People

 

Rodeo Spectacle
Angela Gregory – EPC Merit
People

 

Dad waiting with the kids for Mum
William Shields – EPC Merit
People

 

You Go Your Way Ill Go Mine
Jeanette Scales – EPC Merit
People

 

Going Through The Paces
Jeanette Scales – EPC Merit
People

 

Basket making
Mariella LACROIX – EPC Merit
People

 

by Peter Phillips, October 23, 2022

Results for competitions in 2nd National Exhibition

There were 48 entries that gained our highest award(s).

The Clock
Stephane Thomas – APS Gold medal
Open Colour

 

Dancing in the Rain
David Hein – APS Gold medal
Open Monochrome

 

Red Rock Cod hiding in Ascidian
Ian Marriner – APS Gold medal
Nature

 

The Copper Tree
Martin Riley – APS Gold medal
Landscape/Seascape

 

Red ballet 176
Yiu Wah Wong – APS Silver Medal
Open Colour

 

Seoul’s Spaceship
Peter Cheung – APS Silver Medal
Open Monochrome

 

Let’s go for a ride mum
Trung Cang Nguyen – APS Silver Medal
Nature

 

Seceda Moods
Chris Kirby – APS Silver Medal
Landscape/Seascape

 

The dog walker
Alan Bevan – APS Bronze medal
Open Colour

 

Patterned Helix
Jeanette Scales – APS Bronze medal
Open Monochrome

 

Young Sea Eagle
Greg McMillan – APS Bronze medal
Nature

 

Storm Waves
Ian Marriner – APS Bronze medal
Landscape/Seascape

 

Barry Feldman Just one more surf
Barry Feldman – APS Merit
Open Colour

 

Mother and Son
Amanda Luker – APS Merit
Open Colour

 

Contemporary Structure
Jeanette Scales – APS Merit
Open Colour

 

IntoThe Mist
Rita England – APS Merit
Open Monochrome

 

Caught In A Snowstorm
Roz Zito – APS Merit
Open Monochrome

 

Man And The Moon
Roger Lancaster – APS Merit
Open Monochrome

 

Grab and Glide
Greg McMillan – APS Merit
Nature

 

Catch of the day
Colin Haigh – APS Merit
Nature

 

Preening
Christine Rowland – APS Merit
Nature

 

Vanessa Kershawi Butterfly
Christine Rowland – APS Merit
Nature

 

Bay of Fires
Trung Cang Nguyen – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Uluru magic sunrise
Trung Cang Nguyen – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Mt Bromo
Terry Gooley – APS Merit
Landscape/Seascape

 

Spice Clock
Rita England – EPC Merit
Open Colour

 

“Pondalowie Headland”
Paul Pegler – EPC Merit
Open Colour

 

Autumn mist
Alan Bevan – EPC Merit
Open Colour

 

By the neck jpg
Allan Rose – EPC Merit
Open Colour

 

All Ears.jpg
Barbara Seidel – EPC Merit
Open Colour

 

Shades Of Ochre.jpg
Barbara Seidel – EPC Merit
Open Colour

 

Feeding Nuts
Roger Lancaster – EPC Merit
Open Colour

 

One Tree
Vito Ricapito – EPC Merit
Open Colour

 

Crossing the creek in the morning
Trung Cang Nguyen – EPC Merit
Open Monochrome

 

“Morning Flight”
Paul Pegler – EPC Merit
Open Monochrome

 

Tranquillo
Stephane Thomas – EPC Merit
Open Monochrome

 

Sea Eagle Fish Catch
Peter John O’Brien – EPC Merit
Nature

 

Wattlebird
Barry Feldman – EPC Merit
Nature

 

Golden Lion
Roz Zito – EPC Merit
Nature

 

Feeding My Mate.jpg
Barbara Seidel – EPC Merit
Nature

 

Connected
Annette Hollitt – EPC Merit
Nature

 

“Thunder on the Shore”
Paul Pegler – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Mungo Sunset
Terry Gooley – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

The nature mirror
Trung Cang Nguyen – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Golden Light.jpg
Barbara Seidel – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

It’s A Slow Flow.jpg
Barbara Seidel – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Petrel Cove
Annette Hollitt – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

Dolomite Peaks
Vito Ricapito – EPC Merit
Landscape/Seascape

 

by David Rowlands, November 9, 2021

Results Delay

Hello, the results were meant to be out on the 7th of November, however we are in the final stages of determining awards and hope to have them out this week.

by David Rowlands, November 8, 2021

Paypal fixed

Hi Everyone,

The issues with paypal have been resolved and it is available as a payment option. We apologise for the inconvenience.

by David Rowlands, September 27, 2021

The 2nd Edwardstown Photography Club National Exhibition is now ready for entry!

The 2nd Edwardstown Photography Club National Exhibition is now ready for entry! You can enter here

by David Rowlands, August 19, 2021

Entries are open

The 2nd Edwardstown Photography Club National Exhibition is open for entries.

by David Rowlands, August 3, 2021

Edwardstown Catalogue

Hello,

The production of the printed catalogue for the Edwardstown Photography Club National 2020 has been delayed due to COVID 19. The digital catalogue is of course online. Awards and medals will be sent out shortly.

by David Rowlands, May 26, 2020

Results for competitions in 1st National Exhibition APS 2020-04

There were 59 entries that gained our highest award(s).

Glencoe from Ralston Memorial
Christine Rowland – APS Gold medal
Open Colour

Larger Than Life
Jeanette Scales – APS Gold medal
Open Monochrome

Langur Creche
Margot Hughes – APS Gold medal
Nature

The Arch
Rita England – APS Gold medal
Landscape/Seascape

Devine Light
Jon Burton – APS Silver Medal
Open Colour

Wistful
Peter John O’Brien – APS Silver Medal
Open Monochrome

Supper Time
Julie Deer – APS Silver Medal
Nature

Lake Hinds WA
Rob Cox – APS Silver Medal
Landscape/Seascape

Tree in snow
Jill Hancock – APS Bronze medal
Open Colour

Spice Alley
Nilmini De Silva – APS Bronze medal
Open Monochrome

One in Every Crowd
Rob Cox – APS Bronze medal
Nature

Falls
Jim Kasif – APS Bronze medal
Landscape/Seascape

I am Still in Control
Peter John O’Brien – APS Merit
Open Colour

Sadhu Man
Margot Hughes – APS Merit
Open Colour

Golden Double Helix
Jeanette Scales – APS Merit
Open Colour

In For a Rough Ride
Peter Cheung – APS Merit
Open Colour

Puffin flying
Rob Brear – APS Merit
Open Colour

Waiting Game
Richard Li – APS Merit
Open Monochrome

Ice Ship
Rita England – APS Merit
Open Monochrome

Silent Sentinels
Leanne Alessi – APS Merit
Open Monochrome

LA Skyline
Cynthia Henley-Smith – APS Merit
Open Monochrome

Old Relected In New
Peter Cheung – APS Merit
Open Monochrome

Dragonfly for Lunch
David Henderson – APS Merit
Nature

The Emergence
Margot Hughes – APS Merit
Nature

First Light
Peter Roupas – APS Merit
Nature

Exhale
Jim Kasif – APS Merit
Nature

Unlucky
Rob Brear – APS Merit
Nature

Glow
Linda Brown – APS Merit
Landscape/Seascape

Unfurling Wave
Chris Kirby – APS Merit
Landscape/Seascape

Patagonia
Margot Hughes – APS Merit
Landscape/Seascape

On The_Edge
Neville Thorogood – APS Merit
Landscape/Seascape

Solitude Standing
Peter Cheung – APS Merit
Landscape/Seascape

Mangrove Tree
Linda Brown – EPC Merit
Open Colour

Raining On The Rock
Robert Armitage – EPC Merit
Open Colour

The Music Man
Sally Barnes – EPC Merit
Open Colour

Urban Chasm
Greg Tungate – EPC Merit
Open Colour

The Wedding Guise
Lindy Fullarton – EPC Merit
Open Colour

Riding though
Helen Warnod – EPC Merit
Open Colour

The Bookworm
Grahame Smith – EPC Merit
Open Colour

Sunset Windmill
Aldo Trissi – EPC Merit
Open Colour

Hutt Lagoon WA
Rob Cox – EPC Merit
Open Colour

Lunch for my Baby
Maria Brear – EPC Merit
Open Colour

The clown
Vicky Guo Mei Zhou – EPC Merit
Open Monochrome

Moody Bay
Greg Tungate – EPC Merit
Open Monochrome

Spiral Architect
Jeanette Scales – EPC Merit
Open Monochrome

Parakanui Falls mono
Cora Lea – EPC Merit
Open Monochrome

Phone call
Helen Warnod – EPC Merit
Open Monochrome

Face Painting Fun
Nilmini De Silva – EPC Merit
Open Monochrome

Are they here
Nadia Trevan – EPC Merit
Open Monochrome

Risen
Jon Burton – EPC Merit
Open Monochrome

Awaiting Dawn
Ross Pollock – EPC Merit
Nature

Make Room For Landing
Cora Lea – EPC Merit
Nature

Respite in DIsko Bay
David Munro – EPC Merit
Nature

Water Skimming
Peter van Acquoy – EPC Merit
Nature

Great set of teeth
Emma Fleetwood – EPC Merit
Nature

Cascades
Greg Tungate – EPC Merit
Landscape/Seascape

The Cascades
Jill Hardcastle – EPC Merit
Landscape/Seascape

Winddrift 4 Nambung
Rob Cox – EPC Merit
Landscape/Seascape

Bow Lake
Annette Hollitt – EPC Merit
Landscape/Seascape

by David Rowlands, March 3, 2020

Competitions in 1st EPC Exhibition have now closed.

Competitions in 1st EPC Exhibition will close Friday, 14th February 2020, 11:00 PM.

Entries can be made in the following areas:

  • Open Colour
  • Open Monochrome
  • Nature
  • Landscape/Seascape

All members are encouraged to enter.

by , February 12, 2020